News (3)

Sports (2)

بینی زیبا چه شکلی است؟ اصلا آیا می توان برای بینی زیبا، استاندارد تعریف کرد؟ حتما شنیده اید که زیبایی یک مفهوم نسبی است. اما با این وجود تعادل و توازن همواره پسندیده است و زیبا شمرده می شود. بینی عمل شده باید هم زیبا باشد هم طبیعی و این دو نباید با هم در تناقض باشند.

 

 

امروزه علم زیبایی شناسی توانسته معیارهایی را مشخص کند که همه دنیا آن را می پذیرند و بینی را که مطابق آن معیارها عمل شده باشد زیبا در نظر می گیرند.

 

مهمترین عامل در تعیین میزان موفقیت جراحی بینی، ضخامت پوست بینی است. در افرادی که پوست بینی بسیار نازک باشد کوچک ترین غیر قرینگی ها از زیر پوست نمایان است. از طرف دیگر در افرادی که پوست بینی ضخیم است و به اصطلاح بینی گوشتی می باشد تغییراتی که داده می شود چندان قابل توجه نیست. بهترین کاندید برای جراحی پلاستیک بینی افرادی هستند که پوست بینی ضخامت متوسط دارد. در جراحی زیبایی تغییراتی در نحوه قرارگیری استخوان و غضروف های بینی ایجاد می شود تا ساختار بینی به استانداردها نزدیک شود و زیباتر دیده شود.

 

آیا استانداردی برای زیبایی بینی وجود دارد؟

استاندارد زیبایی، یک مفهوم علمی است. برای به دست آوردن این استانداردها، چهره افرادی را که اکثریت افراد جامعه آن ها را زیبا می دانستند را تجزیه و تحلیل نموده و نکاتی که صورتشان داشته یادداشت کرده و به نتایجی رسیده اند. زاویه بینی و لب، زاویه بینی و پیشانی، نسبت اندازه بینی با گونه ها، سایز بینی نسبت به صورت، به صورت اعداد مشخصی بیان شده و در قالب علم معرفی شده اند. در جراحی بینی سعی می کنیم چهره فرد را به استانداردها نزدیک نماییم تا بعد از جراحی از نظر اکثریت افراد زیبا به نظر برسند.

 

آنالیز آماری زوایای بینی و صورت افرادی که توسط اکثریت افراد جامعه زیبا به نظر می رسند معیارهایی به دست جراحان زیبایی داده است که در تمام دنیا قابل قبول است و اگر جراح بر طبق استانداردها عمل نماید معمولاً رضایت فرد متقاضی جراحی و خانواده او و دوستان وی را به همراه دارد. با این وجود در علم جراحی پلاستیک سعی می شود تا حتی الامکان نظرات فرد مایل به جراحی نیز در نظر گرفته شود و خواسته های او نیز تا جایی که با استانداردها منافاتی نداشته باشد لحاظ گردد.

 

 تناسب اجزاء صورت

صورت باید دارای سه «یک سوم» مساوی باشد که عبارتند از:

 

1. محل رویش مو تا ابروها

 

2. از ابروها تا پایین بینی

 

3. از پایین بینی تا زیر چانه

 

«یک سوم» تحتانی صورت خود تقسیم بندی دیگری دارد به طوری که از پایین بینی تا بالای لب بالا باید «یک سوم» کل این ناحیه باشد.

 

در صورتی که صورت فرد با این «یک سوم»های مساوی تطابق نداشته باشد زیبایی وی تحت الشعاع قرار می گیرد

بینی زیبا دارای مشخصات هندسی نسبتا تعریف شده ای است به طور خلاصه می توان گفت که بینی زشت تا حد زیادی مانع بروز سایر زیبایی های صورت می گردد. یک بینی زیبا اگر چه به خودی خود هم می تواند جذاب باشد ولی بیش تر از آن باعث بارز شدن بقیه زیبایی های صورت می گردد و در صورتی که بقیه چهره فرد از زیبایی بی بهره باشد حتی یک بینی فوق العاده زیبا هم نمی تواند تاثیر ایده الی برای وی ایجاد کند و بر عکس حتی یک بینی متوسط از نظر زیبایی می تواند در چهره ای که از بقیه جهات زیباست تاثیر فوق العاده ای بگذارد.

 

 

بنابراین کسانی از عمل بینی نفع بیشتری می برند که قبل از عمل بقیه چهره شان بی عیب تر و بینی شان زشت تر بوده باشد. البته به شرطی که عیوب بینی زشتشان قابل رفع باشد. یعنی قبل از عمل هر چقدر بقیه چهره زیباتر و بینی زشت تر باشد تاثیر عمل جراحی بینی بیشتر خواهد بود البته به شرطی که عیوب بینی را بتوان برطرف کرد. و بر عکس هر چقدر بقیه چهره زشت تر و بینی کم اشکال تر باشد تأثیر عمل جراحی بینی کمتر نمود خواهد داشت که در این مواقع بهتر است قبل از عمل جراحی بینی به سایر اشکالات صورت پرداخته شود و در صورت امکان اعمال جراحی دیگری برای بقیه اجزای صورت به فرد پیشنهاد گردد. البته در موارد خاصی اصلاح بینی می تواند باعث بهتر شدن برخی عيوب صورت گردد مثلا در موارد مشخصی می تواند گونه های کوچک فرد را بزرگتر جلوه دهد و حتی در اصلاح فرم لب ها و نمای لثه ها تاثیر گذار باشد.

 

آیا عمل جراحی بینی می تواند کمک به اصلاح بقیه اجزای صورت نماید؟

دکتر سهرابی در این باره می گوید: گاهی می توان تغییرات قابل انتظاری پس از عمل بینی در بقیه صورت دید مثلا اگر یک بینی با استخوان های پهن توسط یک جراح ماهر به خوبی و از جای درست باریک شود معمولا گونه ها پرتر شده و چشم ها درشت تر به نظر می رسند. البته اگر این باریک شدن از محل صحیحی نباشد می تواند اثر معکوسی بگذارد در برخی موارد می توان با سر بالا کردن بینی تاثیرات بسیار مثبتی در فرم لب های بیمار ایجاد کرد. گاهی می توان با اصلاح صحیح بینی فرم خنده و دیده شدن لثه حین آن را اصلاح نمود. با وجود این معمولا اگر عامل شدیدا منفی در بقیه صورت وجود داشته باشد بهترین عمل بینی هم نمی تواند زیبایی فوق العاده ای به فرد ببخشد

عمل بینی جزو رایج ترین عمل های زیبایی به شمار می آید که اکثر جوانان امروزی حتی با داشتن کوچکترین ایراد نیز به سمت آن کشیده می شوند. برای اینکه نتیجه عمل خوبی را تجربه کنید دکتر سهرابی متخصص گوش، حلق و بینی توصیه هایی را درخصوص قبل و بعد از عمل بینی در اختیارتان قرار می دهد.

 

 

توصیه های قبل از عمل بینی

– شاید مهمترین توصیه قبل از عمل انتخاب جراحی است که بتوانید به وی اطمینان کنید. گر چه عمل جراحی بینی بیش از همه توسط متخصصین گوش و حلق و بینی صورت می گیرد ولی متخصصین جراحی فک و صورت و جراحان پلاستیک و حتی جراحان عمومی نیز اقدام به جراحی رینوپلاستی می نمایند. به نظر من تبحر، دانش و تجربه در جراحی بینی و دقت و حس هنری و زیبایی شناسی فطری جراح در بدست آوردن نتایج زیبا در عمل جراحی بینی مهمتر از نوع تخصصی وی می باشد البته در اصلاح اشکالات تنفسی و اصلاح بینی های کج و یا اشکالات سینوسی داشتن تخصصی گوش و حلق و بینی بسیار کمک کننده است.

 

– در صورتی که بیماری های خاصی وجود داشته باشد جراح مشاوره های لازم را برای متخصصین ان بیماری ها درخواست می کند. در صورتی که بیمار دچار آلرژی بینی و یا سینوزیت باشد داروهای لازم جهت کنترل آن قبل از عمل تجویز می شود. حتما در مورد داروهای احتمالی که مصرف می کنید جراح خود را مطلع سازید و اگر اعتیاد خاصی دارید حتما ان را قبل از عمل مطرح نمایید.

 

– شب قبل از عمل بهتر است استحمام کنید. در مورد آقایان اگر موهای داخل بینی بلند است سعی کنید آنها را کوتاه کنید و حتما صورت خود را کاملا بتراشید.

 

– فراموش نکنید که در صورتی که هنوز ۱۸ سالتان تمام نشده باشد لازم است فرم رضایت عمل را در بیمارستان پدر شما هم پر نماید و در دختر خانم ها نیز اذن پدر و در خانم های متاهل اذن شوهر لازم می باشد. گرچه همان طور که قبلا گفته شد از نظر طبی حتی در سنین ۱۴ و ۱۵ سالگی در صورت رشد کافی میتوان اقدام به عمل بینی نمود. باید از مصرف اسپیرین و یا مسکن های مشابه از ۲ هفته قبل از عمل خودداری نمایید. مصرف استامینوفن و یا استامینوفن کدئین مانعی ندارد.

 

– بهتر است ترجیحا از یک ماه قبل سیگار نکشید اگر چه سیگار کشیدن مانعی برای بیهوشی و عمل بینی نیست. همانطور که ذکر شد جراح خود را از هر بیماری قبلی آگاه کنید حتی در صورتی که قبل از عمل سرماخورده اید آن را به جراح بگویید.

 

– در مورد خانم ها چنانچه نزدیک به دوره قاعدگی و یا در دوره قاعدگی باشند مشکلی برای جراحی ندارند.

 

– سعی کنید روز عمل لباس ارزشمندی نپوشید ضمن این که لباسی باشد که پس از عمل به راحتی بتوانید آن را تنتان نمایید. مثلا لباس بی دکمه نپوشید.

 

– یادتان باشد که حتما در ۲۴ ساعت اول عمل یک نفر از افراد خانواده و یا دوستانتان باید مراقب شما باشد.

 

 

 

توصیه های بعد از عمل

– جاری شدن خونابه و ترشح از بینی از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل طبیعی است که شستشو با سرم در کنترل آن موثر می باشد شستشو با سرم چند بار در روز با استفاده از سرنگ بدون نیدل به نرم شدن لخته ها و ترشحات کمک کرده و کافی است پس از این کار با گوش پاک کن ترشحات را پاک کنید و سپس با پماد تجویز شده کمی درون بینی و روی بخیه ها را چرب نمایید.

 

– استفاده از کمپرس سرد در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول در کنترل کبودی ناشی از جراحی توصیه می شود.

 

– در ۲۴ ساعت اول در حالت بیداری بهتر است به حالت نیمه نشسته باشید و در هنگام خواب کافیست کمی زیر سر بلندتر از حالت معمول قرار گیرد. (زیر سر زاویه ۴۵ درجه داشته باشد) و به هر سمتی بجز به حالت دمر میتوانید بخوابید.

 

– تا ۴۸ ساعت اول ترجیحا غذای جامد مصرف نشود.

 

– از ۴۸ ساعت بعد از عمل دوش گرفتن در شرایطی که اتل و چسب روی بینی دستکاری نشود بلامانع است. کافی است پس از استحمام رطوبت روی آتل و چسب را با باد سشوار خشک نمایید.

 

– داروهای تجویز شده را به موقع مصرف نمایید.

 

– گاز جلوی بینی را تا ۲۴ ساعت اول جهت کنترل خونابه ها فقط تعویض نموده و پس از آن برداشتن آن بلامانع است.

 

– هر گونه فعالیت پشت میز نشینی و کاری سبک را از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل به راحتی می توانید انجام دهید.

 

– پس از برداشت آتل بهتر است به مدت 8 هفته به طور شبانه روز بینی خود را با چسب به روش دکتر سهرابی بپوشانید و پس از هر بار استحمام آنرا تعویض نمائید

دکتر حبیب سهرابی